Za každým konaj a uvažuj tak, akoby si mal zanechať život

Autor: Michaela Manikova | 11.1.2011 o 10:41 | (upravené 11.1.2011 o 10:46) Karma článku: 4,06 | Prečítané:  594x

Človek má už vo svojej podstate otázku, čo bude po smrti a ako zanechá etapu svojho života. Budem mať všetko vyriešené? Stihnem sa rozlúčiť so svojimi blízkymi a ľuďmi ktorých tak milujem? Tieto a ešte iné otázky nám rezonujú v hlave ako obohratá platňa.

Cestou životom sa stretávame s ľuďmi, ktorí nás varujú pred chybami a hovoria to známe "uč sa z chýb iných- nie zo svojich vlastných". My si však vyberáme vlastnú cestu a nechceme isť po šľapajach iných. No mali by sme si uvedomiť, že nevieme kedy sa táto naša cesta skončí. Nevieme, čo všetko stihneme a čo nie.  Čo ak spravíme nevýslovnú chybu a budeme sa chcieť za ňu ospravedlniť ale... ale už nebude kedy. Oveľa lepšie a krajšie by bolo zanechať tento svet šťastný s myšlienkou, že to všetko bolo dobré, správne a stálo to za to. Že sme žili na plno pre všetko a všetkých, že som rozdal zo seba všetko dobré a správne. Odísť s pocitom naplnenia z dobre vykonaného a prežitého života- to by znamenalo vyhrať boj s názvom ŽIVOT. No v prvom rade by sme sa mali naučiť žiť a nie len prežívať. Pochopiť krásu života a naučiť sa ju plnohodnotne užívať je niekedy veľmi ťažké a človek až na konci zistí, či boli jeho skutky tie pravé a také, ktoré mu v posledný zlomok, v ten maličký okamih pravdy poslednej chvíle povedia ako žil život, ktorý mu bol darovaný. Tak ako tento dar prial musí ho aj odovzdať- či už so vztýčenou hlavou víťaza alebo plný smútku porazeného. Ale čo to znamená žiť tak aby som odišiel v pokoji? Mám sa zriecť všetkého, rozdať všetko dobré a mne užitočné iným? Budem vtedy šťastný? Skús darovať to dobré zo seba a žiť chvíle plnohodnotne a naplno. Ak si hovoríš či  je správna chvíľa na to alebo ono... NIKDY nepríde tá správna chvíľa. Ľuďom môžeš vždy hovoriť slová ktoré potešia ich srdcia- na to je VŽDY tá správna chvíľa, správny okamih.

Človek by sa nemal pozerať len na to čo osoží jemu. Ale hlavne na to, aký osoh z toho budú mať ostatný. Svet je plný pretvárky, faloše a egoizmu. No málo je na svete dobra, lásky a pravdy. Nebáť sa vytŕčať z davu a ísť si za svojimi cieľmi znamená ŽIŤ život a byť v osudnú chvíľu konca pripravený odovzdať krásne prežitý život ako jeden nádherný spis do veľkej kartotéky životov sveta.

Nebáť sa prekvapovať svojimi dobrými úmyslami ľudí, darovať im zo seba to krásne a v neposlednom rade darovať sebe samému veľkú radosť z dobre vykonanej práce sa dá prirovnať krásnej myšlienke veľkého filozofa Imanuela Kanta - „Dobro treba konať pre dobro a dobrý skutok alebo čin nepotrebuje ďalšie odôvodnenie."

 

obrazok:http://svetpohladnic.sk/obrazok/priatelske-pozdravy/zivot-je-krasny/2026.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exekučná amnestia sa blíži, štát by odpúšťal dlhy

V poisťovni Dôvera chce dlhy odpustiť štyritisíc ľudí. Či sa s Unionom pripoja k amnestii, ktorú pripravuje štát, zatiaľ nepovedali.

DOMOV

Dobré ráno: Z úst im išli retiazky a klince, opisuje prácu exorcista

Exorcistu vyberie biskup, musí byť kňaz.

KOMENTÁRE

Exekučné amnestie sú nový morálny hazard

Možno do oddlžovania idú s najlepšími úmyslami, ale dopadne to ako vždy.


Už ste čítali?