Za každým konaj a uvažuj tak, akoby si mal zanechať život

Autor: Michaela Manikova | 11.1.2011 o 10:41 | (upravené 11.1.2011 o 10:46) Karma článku: 4,06 | Prečítané:  590x

Človek má už vo svojej podstate otázku, čo bude po smrti a ako zanechá etapu svojho života. Budem mať všetko vyriešené? Stihnem sa rozlúčiť so svojimi blízkymi a ľuďmi ktorých tak milujem? Tieto a ešte iné otázky nám rezonujú v hlave ako obohratá platňa.

Cestou životom sa stretávame s ľuďmi, ktorí nás varujú pred chybami a hovoria to známe "uč sa z chýb iných- nie zo svojich vlastných". My si však vyberáme vlastnú cestu a nechceme isť po šľapajach iných. No mali by sme si uvedomiť, že nevieme kedy sa táto naša cesta skončí. Nevieme, čo všetko stihneme a čo nie.  Čo ak spravíme nevýslovnú chybu a budeme sa chcieť za ňu ospravedlniť ale... ale už nebude kedy. Oveľa lepšie a krajšie by bolo zanechať tento svet šťastný s myšlienkou, že to všetko bolo dobré, správne a stálo to za to. Že sme žili na plno pre všetko a všetkých, že som rozdal zo seba všetko dobré a správne. Odísť s pocitom naplnenia z dobre vykonaného a prežitého života- to by znamenalo vyhrať boj s názvom ŽIVOT. No v prvom rade by sme sa mali naučiť žiť a nie len prežívať. Pochopiť krásu života a naučiť sa ju plnohodnotne užívať je niekedy veľmi ťažké a človek až na konci zistí, či boli jeho skutky tie pravé a také, ktoré mu v posledný zlomok, v ten maličký okamih pravdy poslednej chvíle povedia ako žil život, ktorý mu bol darovaný. Tak ako tento dar prial musí ho aj odovzdať- či už so vztýčenou hlavou víťaza alebo plný smútku porazeného. Ale čo to znamená žiť tak aby som odišiel v pokoji? Mám sa zriecť všetkého, rozdať všetko dobré a mne užitočné iným? Budem vtedy šťastný? Skús darovať to dobré zo seba a žiť chvíle plnohodnotne a naplno. Ak si hovoríš či  je správna chvíľa na to alebo ono... NIKDY nepríde tá správna chvíľa. Ľuďom môžeš vždy hovoriť slová ktoré potešia ich srdcia- na to je VŽDY tá správna chvíľa, správny okamih.

Človek by sa nemal pozerať len na to čo osoží jemu. Ale hlavne na to, aký osoh z toho budú mať ostatný. Svet je plný pretvárky, faloše a egoizmu. No málo je na svete dobra, lásky a pravdy. Nebáť sa vytŕčať z davu a ísť si za svojimi cieľmi znamená ŽIŤ život a byť v osudnú chvíľu konca pripravený odovzdať krásne prežitý život ako jeden nádherný spis do veľkej kartotéky životov sveta.

Nebáť sa prekvapovať svojimi dobrými úmyslami ľudí, darovať im zo seba to krásne a v neposlednom rade darovať sebe samému veľkú radosť z dobre vykonanej práce sa dá prirovnať krásnej myšlienke veľkého filozofa Imanuela Kanta - „Dobro treba konať pre dobro a dobrý skutok alebo čin nepotrebuje ďalšie odôvodnenie."

 

obrazok:http://svetpohladnic.sk/obrazok/priatelske-pozdravy/zivot-je-krasny/2026.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi útočili v egyptskej mešite, zabili najmenej 184 ľudí

Bombový útok smeroval na členov bezpečnostných síl.

DOMOV

Parlamentné voľby by vyhral Smer, Kollár predbehol SNS

Kotlebova strana sa by sa podľa prieskumu dostala až na šieste miesto.

DOMOV

Ani pri priestupku nemôžu ľudí zadržať, hovorí šéf kurzov SBS

Nemáme problém ukázať tašku, zhodujú sa zákazníci.


Už ste čítali?